Twoje wnętrza, nasze pomysły

Znajdź inspirację dla siebie


Ta strona jest dla Ciebie

Poniżej znajdziesz mnóstwo pomysłów na aranżację wnętrz. Przeglądaj nowe projekty i wyszukuj je w odpowiednich kategoriach. Twój dom już nigdy nie będzie nudny!


Jak należy projektować toalety publiczne, żeby pełniły swoją rolę? Co powinno w nich być?

Posted on 16/11/2023 1:38pm

Toaleta ulegała zmianie na przestrzenie wieków. Pierwsze doniesienia o toaletach sięgają czasów Starożytnego Rzymu. Jak wszyscy wiemy łaźnie rzymskie to były miejsca, w których oprócz załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, byliśmy w stanie spotkać się, by spokojnie porozmawiać. Miejsca tego rodzaju znajdowały się pod gołym niebem, mocno również różniły się od toalet, jakie poznaliśmy w dzisiejszych czasach.


szczotki wc
Author: Arjen Rienks
Source: http://www.flickr.com
meble
Obecnie, toalety ogólnodostępne mogą być źródłem dużej ilości frustracji. Różnorodne są powody, ale bardzo często denerwujemy się, ponieważ jest zalana podłoga, niedostateczne oświetlenie, brak papieru a także nieprzyjemny zapach. Żeby tak właśnie się nie stało musimy tak zaprojektować toalety, żeby były to miejsca dopasowane do naszych wymagań pod każdym kątem. Ludzie dość często nie szanują tego typu ogólnodostępnych miejsc, jak toaleta publiczna. W ten sposób więc materiały użyte do urządzenia oraz wykończenia toalet publicznych powinny być solidne oraz odporne na przejawy wandalizmu.


drzwi wejściowe
Author: George M. Groutas
Source: http://www.flickr.com
Na rynku możemy wyszukać wiele tego typu materiałów, spośród tego typu szerokiej oferty bez problemu można wybrać najbardziej odpowiednie materiały do wykończenia. W każdej toalecie muszą by konkretne konieczne elementy. Powinny być tam kosze toaletowe, najlepiej jak znajdują się w sąsiedztwie umywalek - odwiedź nas.

Konieczne są odświeżacze powietrza, ponieważ dzięki nim wizyta w toalecie nie będzie przykrym doświadczeniem. W każdej toalecie powinny znaleźć się środki dezynfekujące, bo podobnie jak odświeżacze powietrza odpowiadają one za poczucie czystości w takim miejscu. W pewnych toaletach mamy także szczotki wc czy nakładki na sedes albo specjalne do ich czyszczenia - więcej na stronie www. Jeszcze następne wymagania są wtedy, jak mówimy o toalecie dla niepełnosprawnych. Ich budowa rusztowania fasadowe związana jest z zupełnie odmiennymi przepisami.


Już na etapie projektowania lub przebudowy powinniśmy określić, gdzie będą znajdować się drzwi wejściowe. Muszą one być szersze, aby użytkownik na wózku inwalidzkim mógł bezproblemowo dostać się do środka. Wiążę się to z przeznaczeniem na tego rodzaju toaletę większej przestrzeni, ponieważ pomaga to w manewrowaniu wózkiem. Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, żeby umywalka znalazła się w zasięgu ręki z pozycji siedzącej. Następne kwestie to zlokalizowanie uchwytów i poręczy dla osób niepełnosprawnych, które dają możliwość samodzielnego skorzystania z toalety.

Tags: umywalka, toalety, moc, sposób