Twoje wnętrza, nasze pomysły

Znajdź inspirację dla siebie


Ta strona jest dla Ciebie

Poniżej znajdziesz mnóstwo pomysłów na aranżację wnętrz. Przeglądaj nowe projekty i wyszukuj je w odpowiednich kategoriach. Twój dom już nigdy nie będzie nudny!


Zaawansowane metody oświetlenia, czyli używanie lamp w technologii LED do ulicznego oświetlenia.

Posted on 05/09/2023 8:11am

Spoglądając nocną porą na miasta z wysoka w pierwszej chwili widać jedną zlewającą się plamę światła. To jest efekt świecenia lamp ulicznych, które wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie, rozświetlają ulice oraz chodniki. Dzięki takiemu oświetleniu łatwiej i bezpieczniej da się poruszać na terenie miasta, pomimo braku światła słonecznego.


Lampy uliczne nocą
Author: Lyman Erskine
Source: http://www.flickr.com
Lampy uliczne przeważnie stawia się przy chodnikach, po jakich będą chodzić piesi. Bardzo często też oświetlane są ulice na terenie miast, ma to za zadanie polepszenie bezpieczeństwa dla ludzi, którzy są w nocy mało widoczni. Jednak poza samym oświetleniem lampy uliczne stanowią element dekoracyjny miasta, i odpowiednio dobrane potrafią w dużym stopniu polepszyć wizerunek architektury.

Oświetlenie ulic jest projektowane przeważnie już na etapie projektowania ulicy. Ewentualne modernizacje są dość kosztowne, tak więc warto już wtedy znaleźć najlepszą opcję. Czyli ustawić lampy, które będą ładnie się prezentować, wytrzymają odpowiednią ilość czasu, a dodatkowo ich użytkowanie nie będzie drogo kosztować.

Mając na uwadze wszystkie powyższe rzeczy, jedynym rozsądnym wyjściem będzie zastosowanie nowoczesnych, wydajnych i oszczędnych źródeł światła. Większość używanych dzisiaj lamp stało zamontowanych na ulicach wiele lat temu, i wykorzystują one stare technologie, które wymagają bardzo dużej ilości energii.

Oświetlenie ciągu komunikacyjnego
Nowocześniejsze rozwiązania, bazujące na bardziej wydajnych żarówkach, są dużo bardziej oszczędne, i nawet jeśli sam koszt zakupu jest większy, to taka inwestycja szybko się zwraca. Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć lampy LED, roboty techniką diamentową ta jest bardzo wydajna i trwała przy małym poborze energii elektrycznej, a także daje duże możliwości przy projektowaniu.

Kupno lamp w technologii LED jak dostępne na może się zwrócić nawet w kilka miesięcy, więc każdy kolejny rok pracy to jeszcze większe oszczędności. Kolejną nowością, w jeszcze większym stopniu oszczędzającą energię, są naświetlacze led z czujnikiem ruchu, ich najważniejszą zaletą jest uruchamianie świecenia tylko wtedy, gdy przez lampą będzie przebywać jakaś osoba.

Tags: LED, oświetlenie, ulica, lampa